1. Állagmegőrzés
A légtömörség (légzárás) állagmegőrzés szempontjából fontos: télen a meleg nedves levegő egy része a réseken keresztül távozik a fűtőtt épületből (exfiltráció). Hidegebb épületrészekkel érintkezve páralecsapódás történhet amely károsíthatja a határoló szerkezetet.
2. A komfort érzetünk javítása.
A komfortérzetünk függ a belső tér: hőmérsékletétől, nedvességétől, légmozgásától, zajától és a megvilágítástól.
2a. Komfort érzetünk javítása:
Az épület belsejében a relatív páratartalmat csak jó légzárású épületburok esetén lehetséges ellenőrzés alatt tartani.
2b. Komfort érzetünk javítása
A zaj elleni védekezés elengedhetetlen feltétele a jó légtömörség.
2c. Komfort érzetünk javítása
A jó légzárással távol tartjuk a lakásunktól a rágcsálókat és a bogarakat.
3. Energia megtakarítás
A rossz légtömörségből behatoló hideg levegő (infiltráció) növeli a fütési hőigényt. A rossz légtömörségből adódó veszteség az energiaveszteség igen jelentős részét is kiteheti.
A rossz légtömörségből adódó hideg levegő behatolása (infiltráció) növeli a fűtési hőigényt. Szeles időjárás esetén a Télen a rossz légtömörségből adódó filtrációs hőveszteség az energiaveszteség jelentős részét (20-40 %) is kiteheti.
Mikor végezzünk légtömörség vizsgálatot ?
A kivitelezés minőségét méréssel ellenörizzük a MSZ EN 13289 szabvány szerint.
A jó légzárás a kivitelezés egyik fokmérője is.
Fontos a légzáró felületek folytonos, megszakításmentes kivitelezése.
Új épület esetén a vizsgálat időpontját célszerü úgy megválasztani, hogy a légtömör szerkezetek és csatlakozások már elkészüljenek, de még legyen lehetőség a szükséges utólagos javításokra is.
Általában a nyílászárók beépítését követően, de még a befejező munkálatok előtt érdemes elvégezni a légtömörség vizsgálatot.
Egy meglévő épület energetikai felujitásakor javasolt a légtömörségi vizsgálat elvégzése.
A vizsgálat eredményeinek birtokában határozhatók meg a további tervezési és kivitelezési teendők, szem elött tartva az energiahatékonyság mellett a komfortkörülmények javitása és az épület állagvédelmét.
A blower door teszt eredménye jól használható könnyűszerkezetes épületrészekkel is rendelkező épület fűtési energiaszükséglet tervezéséhez.